Raczej nie róbcie tego sami, lepiej zrobią to biura rachunkowe

Łódź, kwiecień 2016 roku, niewielka firma logistyczna, która od roku prowadzi działalność i już rozwinęła skrzydła. Zbliża się termin złożenia sprawozdania finansowego, czyli we właściwym urzędzie skarbowym należy przedstawić bilans, rachunek zysków i strat oraz informacje dodatkowe obejmujące wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Do tej pory finansami firmy zajmował się właściciel, który nie jest wykwalifikowanym księgowym, chociaż potrafi przygotować comiesięczne zeznania, wyliczyć należne stawki podatkowe, kwoty składek do ZUS. Robi to trochę z zamiłowania, trochę z oszczędności. Tymczasem pojawiają się zagadnienia, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Czasu jest coraz mniej, a przepisy i terminy nieubłagane. Gorączkowe poszukiwania biura rachunkowego oczywiście przynoszą efekt, jednak koszty są niezwykle wysokie – nie tylko te finansowe, lecz także emocjonalne. Tym razem się udało złożyć stosowne dokumenty na czas i jest szczęśliwe zakończenie, czyli nie będzie kar, błędów, niekończących się korekt i wyjaśnień. Firma wyciąga wnioski i od razu podpisuje stałą umowę z biurem księgowym, które stanęło na wysokości zadania.

Zanim zdecydujesz się na biuro rachunkowe.

Łódź. Kwiecień 2017 roku. niewielka firma logistyczna, która od dwóch lat prowadzi działalność i z roku na rok ma coraz więcej zleceń. Zbliża się termin złożenia sprawozdania finansowego. Stosowne dokumenty są już przygotowane, trzeba tylko wyjaśnić kilka kwestii związanych z fakturami z odwrotnym obciążeniem. Wszystko na czas, bez stresu, rzetelnie. Jak pokazuje przykład, wybór osoby lub firmy, która będzie trzymać pieczę nad finansowym aspektem działalności gospodarczej, może się okazać jednym z najważniejszych czynników biznesowego sukcesu. Zaoszczędzi nerwów, pozwoli uniknąć kłopotów, pomoże w najbardziej dogodny sposób rozliczać się z fiskusem. Warto zatem poświęcić temu zagadnieniu czas i uwagę, m.in. przejrzeć przynajmniej kilka ofert, zrobić wywiad środowiskowy i poprosić o referencje. Warto też nie patrzeć wyłącznie przez pryzmat ceny za usługi, ponieważ może się okazać, że za niskim kosztem idzie niedostateczna dbałość o nasze potrzeby.

Cechy dobrego buchaltera

Nie jest ważne, czy prosperujemy w wielkim mieście, czy w małej miejscowości. Przepisy dla wszystkich są jednakowe, tak samo jak na podobnych zasadach będzie je respektować biuro rachunkowe. Łódź, Warszawa, Zgierz czy Marki – wszędzie możesz znaleźć świetnych specjalistów, którzy pomogą Ci zadbać o finanse firmy.
Osoba zajmująca się finansami firmy musi mieć szereg cech, które są niezbędne do efektywnego wykonywania zawodu księgowego. Najważniejsze są oczywiście doświadczenie w zawodzie, kwalifikacje i praktyczne umiejętności. Profesjonalny księgowy posiada stosowne certyfikaty, jest absolwentem studiów kierunkowych, posiada świadectwa uczestnictwa w szeregu szkoleń. Do jego najważniejszych umiejętności należy sprawne poruszanie się w gąszczu przepisów prawnych i ich interpretowanie. Choć brzmi to banalnie, ważna jest także doskonała umiejętność liczenia (sic!), sprawna obsługa programów rachunkowych i kadrowo-płacowych. Księgowy powinien także cechować się osobistymi predyspozycjami, takimi jak doskonała organizacja pracy, skrupulatność, terminowość, odpowiedzialność, odporność na stres. Nie można też zapominać o tym, że specjalista zajmujący się rachunkowością, musi być cały czas gotowy do zdobywania wiedzy i jej aktualizowania. Jedną z najistotniejszych kwestii, choć trudnych do sprawdzenia na początku współpracy, jest również zaufanie. Zbudowanie wzajemnego szacunku i zaufania oparte jest na solidnych fundamentach – uczciwości i zaangażowaniu, a te można zweryfikować wraz z upływającym czasem.